7 1/2 cents/copy
x cents/gallon * 1 gal/3.78 L * $1 /100 cents = $x / 378 L Divide cents per gallon by 378 to get dollars per litre.
4.95 dollars = 495 cents.
The number 17.50 is seventeen and five-tenths; seventeen and a half; or seventeen dollars and fifty cents per hour.
If lemons are three for a dime, that means each lemon costs about 3.33 cents. A dozen and a half lemons is 18 lemons. Therefore, 18 lemons would cost approximately 60 cents (18 lemons x 3.33 cents per lemon = 60 cents).
try checking here [See related link "cents per lb" below]
every 25
90 cents per half ounce
18.62
28 cents per half of a gallon in the year 1925
No. In Tennessee, sales tax is about 10 cents per dollar.
11 (U.S. cents per kilogram) = 4.98951607 U.S. cents per pound
Kinkos charges ten cents per photo copy if it is black and white. If you want to print in color (i never have) i bleive that they charge twenty five cents a page.
Copy centers today charge roughly 5 to 25 cents per page depending on whether it's black and white or colored. Also whether or not it's text only or with images.
85 Cents per gallon is cheaper, which is a rate of about 22.43 cents per liter.
31 cents per half gallon delivered (probably a wholesale price) http://www2.census.gov/prod2/statcomp/documents/CT1970p1-06.pdf
The cost per ounce of the TNT Tonic is approximately 9.33 cents per ounce. This is calculated by dividing the total cost ($0.98) by the total number of ounces (10.5).
To convert dollars per hour to cents per minute, first calculate the number of cents in a dollar (100 cents). Then divide the dollars per hour by 60 (number of minutes in an hour) to get cents per minute. For example, if someone earns $12 per hour, the conversion would be 12 / 60 = 0.2 cents per minute.