answersLogoWhite

0


Best Answer

A nail costs 0.05

User Avatar

Wiki User

โˆ™ 2017-02-16 15:46:32
This answer is:
User Avatar
Study guides

Algebra

20 cards

A polynomial of degree zero is a constant term

The grouping method of factoring can still be used when only some of the terms share a common factor A True B False

The sum or difference of p and q is the of the x-term in the trinomial

A number a power of a variable or a product of the two is a monomial while a polynomial is the of monomials

โžก๏ธ
See all cards
3.74
โ˜†โ˜…โ˜†โ˜…โ˜†โ˜…โ˜†โ˜…โ˜†โ˜…
816 Reviews

Add your answer:

Earn +20 pts
Q: How much does the nail cost if a hammer and a nail cost 1.10 and the hammer costs one dollar more than the nail?
Write your answer...
Submit
Still have questions?
magnify glass
imp
Related questions

How much does helio cost?

he costs more than a dollar


How much does Mentos cost?

It depend on where you live. In Canada where I live it costs about 85 cents to a dollar. If It costs more in your country it's a rip off


Would you say which cost more or which costs more?

Which costs more. Which is the subject and is singular.


A bat and a ball cost 110 in total The bat costs a dollar more than the ball how much does the ball cost?

you would have to know the price of the bat first


What does it cost to produce a US 1 dollar bill?

About 6 or 7 cents. Higher denominations cost more to print because they have additional colors and more anti-counterfeiting measures. By comparison, a dollar coin costs 30.4 cents to make but lasts 15 to 25 times as long


Is it 'what if it costs' or 'what if it cost' and why?

What if it costs. It is singular so you use the singular verb form costs The plural form would be "What if they cost" "What if it costs" is present tense. "What if it cost" is past tense. For singular Plural it'd be more like "What if the cost" = Singular. "What if the costs" = Plural. -J


If candy and gum cost 1.10 and the candy cost 1.00 more than the gum how much does the gum cost?

If the candy costs $1.00 more than the gum, then that makes the gum cost $.05. One dollar more than $0.5 is $1.05, so $1.05 and $0.5 equal $1.10.


How much does a HP Color Laserjet 1600 cost?

A HP Color Laserjet 1600 costs from 50 dollars used to 800 dollar new. They are no longer made and therefore they may cost more than what they used to cost.


What cost more than a swimming pool?

a car costs more


How much does an Oscar fish usually cost?

Usually the larger the fish the more money it costs. Different pet shops have different mark ups as do different wholesalers and breeders. An Oscar can cost anywhere from a dollar to a hundred dollars or more.


What costs more Nintendo or Game Boy?

A Nintendo ds costs more well basically it depends on what ds it is if its a 3ds then it cost more if its a dsi or a dsi xl it would cost more but if i was a ds Lite it would cost more. Well it depends where you get it from


Does bronze or copper cost more?

bronze costs more than copper

People also asked