Multiply 9*16 to see how much it would measure in square meters. Then, multiply it by 1.25 which is the cost of each square meter.
The cost would be ($25) multiplied by (the number of square meters to be carpeted).
A square yard is 0.84 square meters, so 0.84 of $17.93 is $15.06. So it would be $15.06 per square yard.
To calculate the cost of a house per square meter, first determine the total cost of the house, including the purchase price and any additional expenses like renovations or fees. Next, measure the total square meter area of the house. Finally, divide the total cost by the total area in square meters to obtain the cost per square meter. For example, if a house costs $300,000 and is 150 square meters, the cost per square meter would be $2,000 ($300,000 ÷ 150 m²).
0.093 square meters is equal to one square foot.
Multiply 9*16 to see how much it would measure in square meters. Then, multiply it by 1.25 which is the cost of each square meter.
The cost would be ($25) multiplied by (the number of square meters to be carpeted).
$662,362.99 or more
120 dollars
To convert square yards to square meters, multiply by 0.8361. Therefore, a square meter of carpet would cost approximately $11.91 (9.99/0.8361).
A square yard is 0.84 square meters, so 0.84 of $17.93 is $15.06. So it would be $15.06 per square yard.
0.093 square meters is equal to one square foot.
5*1.5 = 7.5 units.
You can get inexpensive carpeting for around $2.00 per square yard. You can get rubber roll flooring for as low as around $1.00 per square foot which would translate into $9.00 per square yard. That's a big price difference but most rubber flooring is resistant to mildew so it is an excellent choice for your basement flooring needs.
The area of a triangle is calculated as (base x height) / 2. In this case, the area of the triangular sail would be (15.9 x 21.7) / 2 = 344.43 square meters. Multiply this by the material cost of $15.95 per square meter to find the total cost, which would be $15.95 x 344.43 = $5497.77.
To calculate the price per square meter, divide the total price by the total number of square meters. For example, if a piece of cardboard with an area of 10 square meters cost 5 dollars, the price per square meter would be (10 m2)/($5), which comes out to be 50 cents per square meter.
If a square foot is 9 then a square meter will be 9*10.9 = 98.1