Wiki User
∙ 2012-06-26 07:59:05It will cost you 600/28 = 21.4286 gallons.
You have to decide the cost per gallon.
Wiki User
∙ 2012-06-26 07:59:05$168
2000 miles @ 25mpg = 80 gallons @ 3.00 a gallon is 240.00
$66.50
If you drive 480 miles, and you get 15 miles per gallon, this equals 32. If each gallon is $3.75 per gallon, times 32, this would equal $120 in gas money.
900 / 16 = 56.25 gallons.56.25 x 3.70 = $208.13
$128.53
You would use 7.96 gallons, so that would cost 19.91 to drive.
(835 miles) x (1 gallon/20 miles) x (3.75 bux/gallon) = $ 156.56
$211.20
The answer will depend on the cost of a gallon.
(531 miles) x (1 gallon/18 miles) x (3.45 dollar/gallon) = $101.78 for gasalone
(1,100 miles) x (1 gallon/28 miles) x ($4/gallon) = $157.143 (rounded)