answersLogoWhite

0


Best Answer

$53.91 per square yard. That's pretty expensive carpet...........

User Avatar

Wiki User

โˆ™ 2009-06-02 23:56:53
This answer is:
๐Ÿ™
0
๐Ÿคจ
0
๐Ÿ˜ฎ
0
User Avatar
Study guides
๐Ÿ““
See all Study Guides
โœ๏ธ
Create a Study Guide

Add your answer:

Earn +20 pts
Q: If carpet costs 5.99 a square foot how much would it be per square yard?
Write your answer...
Submit
Still have questions?
magnify glass
imp
Related questions

What is the average price for Berber carpet?

The cost largely depends on the quality of the carpet you want. The lower end costs $3.70 per square foot, while the higher end carpet costs about $5.49 per square foot.


If your carpet costs 52.00 per square foot how much does it cost per square yard?

cost of per square yard will be 468.00.


How much will it cost to carpet a room that is 13 feet by 15 feet and the carpet costs 2.78 a sq foot?

First work out the area of the floor. Area = width * length 13*15= 195. So there are 195 square feet. The carpet costs 2.78 per square foot, so multiply 195 by 2.78. $542.10


What is an appropriate estimate to use per square foot for carpet installation in the Connecticut area?

For the carpet you are not paying just for the carpet. there is also the padding which goes under the carpet for softness and the cost for a profesional to come in and properly install everythin. all together with these three costs it should be about 20$ per square foot.


Carpet stain protector costs 0.65 per square yard to apply How much will it cost to apply the protectant to a 16foot 18foot carpet?

1 yard = 3 foot so 16 foot by 18 foot = 51/3 x 6 yard carpet 51/3 x 6 = 32 square yards of carpet. At 0.65 per square yard this is 0.65 x 20.80 per square yard.


If carpet is 11.26 per sq yard and the carpet is 12' width how much is it per lineal foot?

Every 9 inches of a roll with a 12-foot width is a square yard. This means every lineal or running foot of 12-foot wide carpet is 1 1/3 square yards of carpet. If carpet is $11.26 per square yard, a running foot of our carpet on the roll would cost about $15. The actual answer is $15 and 1 & 1/3 cents a lineal foot.


Average per square foot cost of 400 square foot addition on brick home in western springs Illinois?

400 square foot piece of carpet price 400 square foot piece of carpet price


Is it illegal to price carpet in square yards?

No. Many stores have went to square foot pricing because it is easier to visualize a square foot and also the square foot price is smaller. Carpet mills still require purchase orders in square yards and is still the standard for which carpet is sold. Home Depot, the leading carpet seller in America prices there carpets in both square yard pricing and square foot.


Cost for carpet for 800 sq ft basement?

The cost of carpet for a 800 square foot basement depends on the price of the carpet. It can cost upwards of 1.50 per square foot.


How many square feet of carpeting are needed to carpet a 12-foot by 12-foot room?

0


How much does it cost to carpet 140 square feet?

You need a price for the carpet, per square foot, to find the answer.


How many square feet are in a 12 foot by 9 foot piece of carpet?

108 square feet


Carpet stain protector costs 0.65 per square yard to apply How much will it cost to apply the protectant to a 16 foot 18 foot carpet?

16 x 18 = 288 / 9 = 32 x .65 = $20.80


If your carpet costs 11.69 per square yard how much does it cost per square foot?

There are 9 square feet in a square yard. This means to find price per square foot given price per square yard, division by 9 is in order. $11.69 divided by 9 = $1.298888... or about $1.30 per square foot.


What is the cost per square foot to replace wall to wall carpet?

Prices would range from $2-$12 depending on the carpet and padding selected.


What are the carpet prices per square foot?

Carpet prices per square foot vary by the type of material used to make the carpet. Any carpet material that has been treated to repel stains will also cost more than standard carpet material.


How many feet of carpet is needed for 1440 square foot home?

It depends on the width of the carpet.


Concrete costs per square foot?

how much does concrete cost per square foot


How much does it cost to repave a driveway in Ohio?

It costs an average of $3.10 a square foot for asphalt. It costs on average $4.85 a square foot for concrete.


How much will carpet cost if your room is 11 x 12 and carpet is 2.25 square foot?

your mamma


Do professionals charge by the square foot or buy the hour for carpet shampooing?

Most carpet cleaners charge by the square footage. Prices can vary.


What is the average cost of frieze carpet per square foot?

2.39


Store A carpet costs 5.95 per square foot Store B carpet costs 38.95 per square yard Which is the better price?

The store that has the better price is store"B". By store "A" charging $5.95 per square foot their price comes out to $53.55 per square yard. There are 9 square feet in a square yard. By store "A" advertising the price by square foot instead of square yard, they are hoping that people will just look at the price {$5.95 vs 38.95} and think that store "A" is a better deal. It is just an advertising gimmic and it is a gimmic because everyone knows that carpeting is measured and sold by square yard.


If a 1500 square foot building for rent is 14.00 per square foot how much is the monthly costs?

The 1500 square foot building would have a rental cost of $21,000. You don't specify the terms of any lease.


How much charge square foot for shampoo carpet?

25 cents per square feet