Divide one hour by the number of times the operation can be performed in that hour. 60 units per hour: 1/60= 0.0167 standard hour
Cost of the operation is the standard hour x number of workers x labor rate. For this example, with one person: 0.0167 x 1 x $18.50 = $0.309 per part
Chat with our AI personalities
In its simplest form you need to divide the cost of production of all pieces (cost of materials and labor) of the product by the number of products produced. But you also need to take into account the fixed costs of the company: office maintenance, taxes, promotion and marketing. To calculate the full cost of production should be carried out cost analysis.
The labor cost per unit is obtained by multiplying the direct labor hourly rate by the time required to complete one unit of a product. For example, if the hourly rate is $16.75, and it takes 0.1 hours to manufacture one unit of a product, the direct labor cost per unit equals $1.68 ($16.75 x 0.1).
== == total sales x labor%, divide by average hourly rate. this will give you the labor costs. -------------------------