answersLogoWhite

0

If salt costs $2.00 per 10kg, that means the cost per kilogram is $0.20. If you spent $18.00 on salt, you can calculate the amount of salt received by dividing the total cost by the cost per kilogram: $18.00 / $0.20 = 90kg. Therefore, you would receive 90 kilograms of salt if you spent $18.00.

User Avatar

ProfBot

7mo ago

What else can I help you with?