An area.
The cost largely depends on the quality of the carpet you want. The lower end costs $3.70 per square foot, while the higher end carpet costs about $5.49 per square foot.
6mm glass weighs 16 kg/m2 or 3.27 lbs per square foot
Menards, Home Depot, and wholesale stores have cheap laminate flooring in Canada. Laminate flooring prices can range from .64 cents a square foot to $1.50 per square foot.
300 lbs per square feet
The average cost per square foot to build a house in Northwest Arkansas is about $108. This means a 900 square foot home would cost about $97,200 to build.
1.339524 is the price for 1 square foot.
If you want the price per square foot, divided 4000 by 1500. The price is 2.66 per square foot.
commercial real estate price per square foot san Diego commercial real estate price per square foot san Diego
To convert the price of a square meter to the price of a square foot, you would typically multiply the price per square meter by 0.093 to get the equivalent price per square foot.
The price appears to be 29 per square foot. Since there are 100 square feet in a 10 x 10 area, the total would be 2900.
The price is 200 pounds per square foot. London is more expensive than the UK.
For example, a land area of 40,518 square feet with a plot ratio of 1.4 can be developed into apartments with a maximum floor area of 56,725 square feet. If the purchase price of the land is $77.33 million, then the per square foot per plot ratio price is $77.33m/(40,518 x 1.4) = $1,363 psf ppr.
There are 9 square feet in a square yard. This means to find price per square foot given price per square yard, division by 9 is in order. $11.69 divided by 9 = $1.298888... or about $1.30 per square foot.
is it .25$ per foot?
4.25 sq ft The price is $ 2.18 per square foot. That is Range is $ 1.61 to $ 2.74).
The average price per square foot for a warehouse in New Jersey is about $6.08. This means a 200,000 square foot warehouse would cost about $1,216,000.
To calculate the price per square meter, divide the total price by the total number of square meters. For example, if a piece of cardboard with an area of 10 square meters cost 5 dollars, the price per square meter would be (10 m2)/($5), which comes out to be 50 cents per square meter.