answersLogoWhite

0

We'll break the 250 into three parts 100, 100, and 50. We have 100 ml twice so we would have .70 twice. .70 * 2 = 1.40 so we are up to 200 ml. For the final piece, 50 is half of 100 so we will take half of 0.70 which equals 0.35 Now we know that 200 ml costs 1.40 and 50 costs 0.35. We can add those two costs together to get 1.75 which is the cost of 250.

User Avatar

Wiki User

11y ago

What else can I help you with?