answersLogoWhite

0


Best Answer

cows=10, chickens=3 and eggs = 50 cents. You have 100 dollars to buy 100 items. How many of each?

User Avatar

troy balascio

Lvl 2
3y ago
This answer is:
User Avatar

Add your answer:

Earn +20 pts
Q: .50 cents, 3 dollars, and 10 dollars. How many of each increment to make 100 dollars and 100 variables?
Write your answer...
Submit
Still have questions?
magnify glass
imp
Related questions

20000 cents is equal to how many dollars?

There are 100 cents in each dollar so 20,000/100 is 200. So there are 200 dollars in 20,000 cents.


Bill had x dollars and he bought y apples for 16 cents each and z pears for 12 cents each How many cents did he have left?

pen15


If Jimmy had 10 dollars and he went to the candy store and bought 45 candies at 6 cents each and 20 at 2 cents each Would he have enough to buy a 3 dollars lollipop?

yes he would, he would have three dollars and 90 cents left.


If you have 5 dollars and something is 15 cents how many could you get?

33 items at 15 cents each and 5 cents change.


How do you spilt 2 dollars between 3 people?

66.67 cents each


How much are 2013 great basin quarter dollars worth?

25 cents each.


How many US forever stamps can I get with four dollars?

Eight, at 47 cents each


Which loop statement does not contain an increment statement but automatically increment the counter at the end of each iteration?

For


How much did rifle shells cost in 1991?

Anywhere from 2 cents to a few dollars each.


How many nickels are in 4.00?

Each nickel is worth 5 cents. There are 100 cents in each dollar, so 4 dollars would be 400 cents. 400 divided by 5 = 80 nickels.


A man has five coins that equal 50 cents but none are dimes how is this possible?

Each coin is a half-dollar. If you have five coins that equal 50 cents, then you have five half-dollars. Each half-dollar equals 50 cents.


What is the cost of a q2612a?

One HP Q2612a Toner Cartridge will cost you around sixteen dollars and ninety nine cents. You can get deals if you order in bulk -- then each one is fourteen dollars and ninety nine cents