answersLogoWhite

0

Ashley's CoffeeShop makes a blend that is a mixture of two types of coffee. Type A coffee costs Ashley $4.40 per pound, and type B coffee costs $5.80 per pound?

This month, Ashley made 114 pounds of the blend, for a total cost of $591.20. How many pounds of type B coffee did she use?

User Avatar

Elena Bailey

Lvl 2
3y ago
Updated: 11/10/2021

70000000

User Avatar

JAHEEM henry

Lvl 2
3y ago

What else can I help you with?