Divide (the cost of the bag) by (the number of kg it contains).
The quotient is the cost "per kg".
Divide (the cost of the bag) by (the number of kg it contains). The quotient is the cost "per kg".
No, he needs 0.1 more kg of sugar. He'll have 0.45 left...so close:(
Both the same weight :-)
1 kilogram
That is because the 1 KG (Kilogram) bag of sugar weighs more than the orange. Therefore it's taking gravity more force to support the bag of sugar than the orange.
The cost per kilogram for fiberglass can vary depending on the quality, manufacturer, and quantity purchased. On average, the cost can range from $1 to $3 per kilogram. Specialty or high-performance fiberglass may cost more.
An object that weighs 1 kilogram or more can include items like a bag of sugar, a full water bottle, a small melon, a laptop, a small cat, or a brick.
The one with most calories is butter but the one with most carbohydrates is sugar.
These are measurements of weight, not size. A kilogram weighs about 2.2 pounds. So a kilogram of sugar is bigger (would take up more space, has more volume) than a pound of sugar. In fact it would be more than twice as big, 2.2 times bigger in fact. But a 1 kilogram bag of sugar would be virtually the same size as a 2.2 lb bag of sugar.
A 100% extra free 1KG bag of sugar by johnny071197 add more below.......
10 pounds of sugar problably cost about maybe 15.00... i am not quite sure... but it shouldn't be more then that
One kilogram (kg) is equal to about 2.2 pounds. So, just multiply kg by 2.2 to get approximate pounds. If you need more accuracy, use 2.20462262 instead of 2.2.