it's when you find what the cost is for 1 thing
ex. if you want to know what the price is for 1 donut if 5 donuts cost $22 you put 22 over 5 then divide 22 by 5 and that is your answer.
Division.
You're question is unclear. Most rates are unit rates. Miles per hour implies 1 hour which is a unit (1) rate.
Unit rates are a special type of rates: those where the numerator or, more usually the denominator, of the rate is 1.
I do not know but if you have Alexa or google tell them and they will answer.
With unit rates there is only one number that needs to be remembered for the conversion factor.
The second number in a unit rate is usually 1, although it can be the first.
To find unit rate you must put the whole over the amount of money and then divide by one
unit rates are simple ex 3 candies cost 75 cents divide 75 by three the unit rate equals 25 cents
When rates are expressed as a quantity of 1, such as 2 feet per second or 5 miles per hour, they are called unit rates. If you have a multiple-unit rate such as 120 students for every 3 buses, and want to find the single-unit rate, write a ratio equal to the multiple-unit rate with 1 as the second term.
g
The value of the ratio is the same.
Unit rate is a rate with a denominator of one unit. :) :) :)