answersLogoWhite

0

How much does 12 oz of gold cost?

User Avatar

Anonymous

11y ago
Updated: 8/20/2019

As of 10/21/13 $15,786.00

User Avatar

Wiki User

11y ago

What else can I help you with?

Related Questions

How much would 12 grams of gold cost?

1 gram = .03215 (troy)(oz) Current cost of gold per oz is roughly $900 1 gram of Gold would be $28.935 12grams=$347.22


How much cost one oz of gold?

It varies day by day & where you live.


How much does a bar of gold cost?

Weight in oz of bar x current market value per oz


Which is heavier - 11 oz of gold or 12 oz of lead?

12 oz of lead


How much does 1.2 kilograms of gold costs?

As of 21 July 09, one troy oz of gold cost 948.80 USD. There are 32.1507466 troy oz in a kilogram so there are 38.58089592 troy oz in 1.2 kilograms. So 1.2 kilograms of gold will cost 36,605.55 USD


Cost of gold per oz?

10000000 dollars


What is 1lb gold equiv in oz?

12 oz, it measures on the troy scale.


How many oz 1 lb gold?

16 12 Troy oz. in 1 lb. of gold. Precious Metals are measured in Troy oz.


How much would a real gold ps3 cost?

Gold would conduct electric current and could not be used for the case, but it would cost a few thousand dollars per oz of gold used to coat an existing case


How much is 4 oz of 14 karat gold worth?

How much is 1 oz of 14 karat gold worth


How much pure gold is in 1 oz of 18K gold?

18K gold is 75% pure gold, so in 1 oz of 18K gold, there is 0.75 oz (or 75%) of pure gold.


Is there any difference between 1 gram of 18 K gold and 1 gram of 24 K gold?

Yes, there is a difference between 1 gram of 18k gold and 24k gold. The difference between 1 gram of 18k and 24k gold are their purity as well as their worth. 24k(.999) gold is pure gold where as 18k(.750) isn't. You also have to know that the cost of a gram of gold is calculated first by knowing the price of a troy oz (oz) of gold. For example the price of one oz(31.1 grams) is $850 after you know how much the price is you divide the price of one oz by 31.1 grams giving you the cost of each gram after you do so if the gold is 24k then that is the cost per gram of 24k gold, if not you then take the answer you had for the 24k and multiple it for example to find the cost of 18k gold you multiple it by .750 and that is how much 1 gram of 18k gold costs. $850 / 31.1 = $27.33 (cost of 24k gold) $850 / 31.1 = $27.33 X .750 = $20.5 (cost of 18k gold) 24k(.999) 18k(.750) 14k(.585) 12k(.500) 10k(.417)