between 4 and 6$ per stick.
#4 weighs 0.668 lbs/ft so a 20' = 13.4 lbs
You have to find a chart that will indicate the weight per unit of measure for the appropriate rebar size. Than take that and multiply it by the the length of the rebar. For example, a #4 rebar weighs 0.668 lbs/ft. If you have 5 @ 20-00 pieces that is 0.668 X 20 X 5 = 67 lbs. Charts are available throughout the web or at CRSI.org.
You have to find a chart that will indicate the weight per unit of measure for the appropriate rebar size. Than take that and multiply it by the the length of the rebar. For example, a #4 rebar weighs 0.668 lbs/ft. If you have 5 @ 20-00 pieces that is 0.668 X 20 X 5 = 67 lbs. Charts are available throughout the web or at CRSI.org.
To help you understand this question, we will create a new temporary word. We will call every 4 pencils a "pencilor". So a "pencilor" cost 3 rupees. How many "pencilor" is there in 20 pencils? Well, 20 = 4 x 5, meaning there are 5 groups of 4 => there are 5 "pencilors". If each "pencilor" cost 3 rupees, how much does 5 cost? 3 x 5 = 15 rupees. And you are done.
That depends on the gas mileage your car gets and the cost of gas. If you get 20 miles per gallon at $4 a gallon, then cost is 1600/20 times 4 = $320
The cost of 10 feet of 4 rebar typically ranges from $10 to $20, depending on the supplier and local market conditions. Prices can vary based on factors such as location, quantity purchased, and current steel prices. It's best to check with local hardware stores or suppliers for the most accurate pricing.
12" of #4 rebar = 0.668 lb/ft
#4 weighs 0.668 lbs/ft so a 20' = 13.4 lbs
You have to find a chart that will indicate the weight per unit of measure for the appropriate rebar size. Than take that and multiply it by the the length of the rebar. For example, a #4 rebar weighs 0.668 lbs/ft. If you have 5 @ 20-00 pieces that is 0.668 X 20 X 5 = 67 lbs. Charts are available throughout the web or at CRSI.org.
You need the size of the rebar involved to calculate the weight. Charts can be found at CRSI.org or Rebarapps.com. Than take that and multiply it by the the length of the rebar. For example, a #4 rebar weighs 0.668 lbs/ft. If you have 5 @ 20-00 pieces that is 0.668 X 20 X 5 = 67 lbs. You need to know the size of the bar to calculate.
You have to find a chart that will indicate the weight per unit of measure for the appropriate rebar size. Than take that and multiply it by the the length of the rebar. For example, a #4 rebar weighs 0.668 lbs/ft. If you have 5 @ 20-00 pieces that is 0.668 X 20 X 5 = 67 lbs. Charts are available throughout the web or at CRSI.org.
You have to find a chart that will indicate the weight per unit of measure for the appropriate rebar size. Than take that and multiply it by the the length of the rebar. For example, a #4 rebar weighs 0.668 lbs/ft. If you have 5 @ 20-00 pieces that is 0.668 X 20 X 5 = 67 lbs. Charts are available throughout the web or at CRSI.org.
Probably $20-$30
It can start at 4-20 dollars.
20 PLN (about 4 €)
around 20$
4 shekels 20 agorot