To help you understand this question, we will create a new temporary word. We will call every 4 pencils a "pencilor". So a "pencilor" cost 3 rupees.
How many "pencilor" is there in 20 pencils? Well, 20 = 4 x 5, meaning there are 5 groups of 4 => there are 5 "pencilors". If each "pencilor" cost 3 rupees, how much does 5 cost? 3 x 5 = 15 rupees. And you are done.
Chat with our AI personalities
I'll represent the cost of a pencil by the variable p.12p=1.44p=1.44/12p=0.12So 4 pencils would cost:4p=0.12*44p=0.48
To find the cost of one pencil, you can divide the total cost by the number of pencils. In this case, you paid 60p for 6 pencils. So, to find the cost of one pencil, you would divide 60p by 6, which equals 10p per pencil. Therefore, each pencil costs 10p.
5.75/25 = £0.23
2
Well, isn't that just a happy little math problem! If 12 pencils cost 96 cents, we can find out how much 1 pencil costs by dividing 96 by 12, which equals 8 cents per pencil. To find out how much 9 pencils would cost, we simply multiply 8 cents by 9, giving us a total of 72 cents. Happy calculating!