answersLogoWhite

0

To help you understand this question, we will create a new temporary word. We will call every 4 pencils a "pencilor". So a "pencilor" cost 3 rupees.

How many "pencilor" is there in 20 pencils? Well, 20 = 4 x 5, meaning there are 5 groups of 4 => there are 5 "pencilors". If each "pencilor" cost 3 rupees, how much does 5 cost? 3 x 5 = 15 rupees. And you are done.

User Avatar

Wiki User

13y ago

What else can I help you with?

Related Questions

What is the cost per pencil if a pack of 12 pencils cost 5.76?

5.76/12=.48 per pencil


Frankie bougt two mechanical pencils Each pencil cost 3.87 What was the total the cost for the two pencils?

This question is for some a bit difficoult because there are so many words.We can simplify it by figuring out what is important in the question.Each pencil cost 3.87.Cost of two pencils?And it is easier to get the grasp of the question.3.87*2=7.74


If 12 pencils cost 1.44 how many would 4 pencils cost?

I'll represent the cost of a pencil by the variable p.12p=1.44p=1.44/12p=0.12So 4 pencils would cost:4p=0.12*44p=0.48


You bought 6 pencils They cost 60p altogether How much did one pencil cost?

To find the cost of one pencil, you can divide the total cost by the number of pencils. In this case, you paid 60p for 6 pencils. So, to find the cost of one pencil, you would divide 60p by 6, which equals 10p per pencil. Therefore, each pencil costs 10p.


Would a mechanical pencil cost less in the long run than a pack of regular pencils?

no


What did pencils cost in 1960?

You could generally buy just one pencil for as less as $.01. You could buy a box of ten pencils for about $.10.


A package of 25 pencils costs 5.75 how much does each pencil cost?

5.75/25 = £0.23


If 12 pencils cost 96 cents how much would 9 pencils cost?

Well, isn't that just a happy little math problem! If 12 pencils cost 96 cents, we can find out how much 1 pencil costs by dividing 96 by 12, which equals 8 cents per pencil. To find out how much 9 pencils would cost, we simply multiply 8 cents by 9, giving us a total of 72 cents. Happy calculating!


How many pencils costing 25c each can be bought with 4.00?

To find out how many pencils can be bought with $4.00 when each pencil costs $0.25, divide the total amount of money by the cost of one pencil. This is calculated as follows: $4.00 ÷ $0.25 = 16. Therefore, you can buy 16 pencils with $4.00.


Aliyah had 24 to spend on seven pencils after buying them she had 10 how much didi each pencil cost?

2


How do you calculate total cost per unit?

if P=80-Q C=n10 Fc=0 Mc=?


Johnny bought a pack of 15 pencils for 3.75 how much will one pencil cost?

0.25 which equals 25 cents