The best place to find an online tutor is http://freeonlinetutorhelp.webs.com/ . Freeonlinetutorhelp.webs.com is a great free resource for tutoring. It is gimmick free and is ran by an educated person who wishes to help people with their writing and any other subject he can offer expertise in. If you are in search of an online tutor this is the place to go.
cost of using your time to tutor
It depends on whether you are getting a tutor through a tutoring company or not. A tutor that is used through a company usually charges anywhere from $30-$50 per hour.
If you are hiring someone to tutor you, you can expect to pay around $20 per hour. You can, however, purchase a book that will allow you to tutor yourself for much cheaper than hiring a tutor will cost you.
It depends. A live tutor would probably be more cost-effective (and maybe even cheaper) because you can interact with them better and faster. But if you can't find a tutor through your school, you might think about spending the money for an online tutor.
If you want FREE answers to questions, may I suggest here? Otherwise, it's location specific.
It depends on where you take them. They can range from free to $80 a lesson. A typical private tutor would charge $40 a lesson for Hebrew.
The initial assement for Oxford Learning Center was approx. $200 - My child attends the center for one hour twice a week at cost of $325/per month
ok, where can i get m a tutor that would not cost me too much Hi, I have had excellent experience in this field. I am clearly defining your desired specifications and post you the perfect step by step solution with detailed explanation.
You can try the entire one month package at just $79.99. This will include unlimited help with all the subjects, 24/7 tutor availability, Complete one on one sessions with the expert Tutor. i know this because while searching for that answer myself i asked the coordinater via instant message on their website. that's the rate she gave me
Lessons range from $13 for a thirty minutes visiting tutor to around $25 for a thirty minutes lesson in a school. Therefore, it's cheaper if you have your own piano. Remember to add on the cost of books.
A leprechaun was his tutor in the episode "My Tutor, Tutor"
There are websites who will help you increase your math abilities. Also, there are many people who will tutor you. Contacting a local high school can help you connect with a tutor who could provide math lessons.