answersLogoWhite

0


Best Answer

it would be $2. 93, because 45*3 equals $1.35, and 79*2 equals $1.58.. so therfore you add $1.35 to $1.58 and your answer is $2.93..

User Avatar

Wiki User

โˆ™ 2009-06-02 21:04:06
This answer is:
๐Ÿ™
0
๐Ÿคจ
0
๐Ÿ˜ฎ
0
User Avatar
Study guides
๐Ÿ““
See all Study Guides
โœ๏ธ
Create a Study Guide

Add your answer:

Earn +20 pts
Q: Sam buys three candy bars for 45 cents each and two packs of gum for 79 cents each What is the total cost of this purchase?
Write your answer...
Submit
Related questions

Would a candy three candy bars for ninety-nine cents be better than four candy bars for one dollar and twenty-five cents and why?

The 4 candy bars for 1.25 would be better because .99 divided by 3 is .33 cents per bar while 1.25 divided by 4 is only .31 cents per bar


How much did a can of pop cost in 1948?

There were no canned drinks in 1948. Canned drinks did not happen until about 1960. The price of a BOTTLE of soda was five cents with a three cent deposit on the bottle. If you brought the bottle back, you got your three cents back...and could buy a candy bar or three pieces of penny candy.


What can you buy for three cents?

What can you buy with three cents


If Jimmy had 10 dollars and he went to the candy store and bought 45 candies at 6 cents each and 20 at 2 cents each Would he have enough to buy a 3 dollars lollipop?

yes he would, he would have three dollars and 90 cents left.


What are the change combinations to make seventy eight cents?

three twenty five cents, and three one cents


What is three-fourths of a dollar?

Seventy five cents. If a dollar is 100 cents, and a quarter is 25 cents, then three quarters or 3/4ths are 75 cents.


The number of candy canes three dosen?

36 candy canes equal three dozen.


How do you write 3 cents as a decimal?

Three cents = 0.03


What kind of candy has three layers?

Candy corn has three layers. It has a white, orange, and black layer. Many candy bars also have three layers, such as Kit Kat bars.


What does three tenthgs plus 1 fourth 25 cents 30cents 55 cents 66 cents?

55 cents


What candy has the trios?

Three Musketeers is the candy bar with a trio.


What is the decimal for three and a third cents?

Three and a third cents would be 0.0333... (repeating 3's) as a decimal.


Colas may be purchased in two or three bottles?

Soda companies run specials where you can save money if you purchased two or three bottles of soda. Colas can be purchased in singles, in 4 packs, 6 packs, and 12 packs.


If a banana is 18 cents a peach is 13 cents and a plum is 8 cents how much is a mango?

Three


How do you write 8.3 cents in words?

Eight and three tenths cents.


How many dollars in 313 cents?

Three dollars and thirteen cents


Which is a better deal three cans for a dollar or 30 cents per can?

The 30 cents per can is a better deal. You will only pay 90 cents for your three cans.


How much ARE three quarters and four dimes?

Three quarters are 75 cents and four dimes are 40 cents. $0.75 + $0.40 = $1.15 (a dollar and 15 cents).


Does Microsoft offers four service packs for Windows XP?

No. There are only three service packs for Windows XP.


Can quarters and nickels make 90 cents?

You can make 90 cents with three quarters and three nickels. (3 x 25) + (3 x 5) = 90 cents.


What three numbers are between 8 dimes and 9 dimes?

81 cents, 82 cents, 83 cents...


What three coins make 60 cents?

2 x 25 cents + 1 x 10 cents


If you have 5 candy bars in a bowl you take out three how many do you have left?

two candy + candy + candy + candy + candy = 5 taken + taken + taken + candy + candy = 3 taken + 2 candy


What is three fifths of 50cents?

(3/5) of 50 cents = 30 cents.


What is the money amount of three hundredths of a dollar?

Three cents