answersLogoWhite

0

What does gum have to do with math?

User Avatar

Anonymous

13y ago
Updated: 8/18/2019

Maybe the elasticity or selling price. Something of that nature.

User Avatar

Wiki User

13y ago

What else can I help you with?

Related Questions

How many packs of gum can you buy with 8 if a pack of gum costs 1.45?

Let's do the math together: 8 / 1.45 = 5.51724138 So, you could buy five with change left over.


Which gum loses its flavor fastest sour gum or regular gum?

The regular gum lasts longest. Gum gum gum


How do I stop a water leak in a 1957 Chev Nomad?

Gum Gum Gum Gum


A bag contains 10 white guumballs and 12 orange gumballs what is the ratio f white one to the total number of gumballs in the bag?

A bag that contains 10 white gum balls and 12 orange gum balls the ratio of the white one would be 2.2. This is a math problem.


What is Spidge?

Chewing Gum. Chewing Gum. Chewing Gum.


Can you melt gum?

you can recycle the gum rapper but not the gum it self


Is there gum in gum drops?

No they just call them gum drops because it has the properties of gum like chewiness


Who makes gum?

Actually we get gum from whales.how we get gum from whales is that when they die there blaber be used to make gum.


Do dentists stick needles in your gum when you go get a tooth pulled?

Not in your gum, in the side of your mouth close to your gum Not in your gum, in the side of your mouth close to your gum


Where is gum manufacture?

All gum is manufactured in gum factories. Apart from that made in peoples homes. This gum is made in peoples homes, not in gum factories.


What is 225 times 15?

Oh, dude, you're hitting me with some math? Alright, like, 225 times 15 equals 3,375. So, if you were planning on buying 225 packs of gum for 15 cents each, you'd be spending $33.75. But who buys that much gum anyway?


What do you do in spit when you run out of flip cards?

gum gum and more gum