answersLogoWhite

0

60 , u need to multiply 12 x 10 = 120 sqft x50cent=$60

User Avatar

Wiki User

15y ago

What else can I help you with?

Related Questions

How much does a carpet installation cost?

I was thinking about buying new carpet. How much, on average, would a carpet installation cost me?


What would it cost to carpet if carpet was 25 dollars a square meter?

The cost would be ($25) multiplied by (the number of square meters to be carpeted).


What is the unit cost to the nearest tenth of a cent if 8 ounces cost 2.10?

Unit cost would $.26 per ounce to the nearest cent.


If a carpet cost 12.00 a square yard how much would it cost to carpet a room size 15' 4 x 12'?

A room size of 15'4" x 12'0" contains 184.8 square feet. There are 9 square feet in a square yard. You would need 20.53 square yards of carpet. With a carpet cost of $12.00 a square yard, the cost would be $246.36 plus tax.


What would it cost to buy 25 square yards of carpet?

The answer depends on where in the world you are buying and the quality of the carpet.


How do you know when to round to the nearest dollar or cent?

The answer may be obtained from the context. If you are talking about the cost of a suit, I would not bother with the nearest cent, but for the cost of a of a small packet of sweets (candy) I would want to know the nearest cent.


How much does a patio cover cost?

Patio cover can cost anywhere from $600 to $1700 dollars. The exact amount is determined by the size of the patio.


How much would it cost to carpet at room size 12 x 16?

That depends entirely on the cost of the carpet per square yard (or square metre) !


How little would a diamond have to be to equal 1 cent?

It wouldn't be little to cost 1 cent it is if it is fake


How much would it cost to carpet all of Rhode Island?

Why would you want to know this? The only way to find out is to ask the carpet installation place.


How much would it cost to carpet a 14ft by 19ft room if carpeting cost 17.00 per square yard?

It would cost a total of 502.44


How much would 1000000 50 cent erasers cost?

500,000