answersLogoWhite

0


Best Answer

12 donuts for 4.20 = 2 6/7 = 2.8571 donuts (approx) for 1.00

User Avatar

Wiki User

โˆ™ 2014-10-01 17:47:26
This answer is:
๐Ÿ™
0
๐Ÿคจ
0
๐Ÿ˜ฎ
0
User Avatar

Add your answer:

Earn +20 pts
Q: What is the unit rate a dozen donuts cost 4.20?
Write your answer...
Submit
Still have questions?
magnify glass
imp
Related questions

What is the unit rate of 1 dozen for 1.29?

If 12 are 1.29, then the rate for 1 (a unit) is 0.1075(1.29/12)


If a dozen eggs cost 1.35 what is the unit cost?

1.35 ÷ 12 = 0.1125


What makes a unit cost?

a unit rate that gives you the cost....... maybe


What is a mathematical unit rate?

A unit rate is a rate that has a denominator of 1. Examples of unit rates include unit cost, gas, mileage and speed


How do you fnd a unit rate?

By dividing something. What you divide will depend on what unit rate you want to find. As an example, let's assume that a dozen (12 units) of a certain product cost $48. If you divide $48 by 12 units, you have a unit rate of 4 dollars/unit. (In principle, you can also divide the other way round; in that case you have 1/4 units/dollar.)


How do you find unit rate?

it's when you find what the cost is for 1 thing ex. if you want to know what the price is for 1 donut if 5 donuts cost $22 you put 22 over 5 then divide 22 by 5 and that is your answer.


What does the cost per unit mean?

If you find a dozen eggs for $1.20, and then figure out the cost for each egg ($0.10 or ten cents), you have figured out the unit cost. Or the price for one in a group.


Is unit rate multiplication or division?

Imagine you have 20 objects at a cost of $90. Then the unit rate (the cost of one object) will be found by division. here $90 ÷ 20 = $4.50 (the unit price)


What is the rate and the unit rate of 4 calculators cost 125.00?

125 ÷ 4 = 31.25


What makes a unit rate a unit cost?

the rate is somthing is the percentage unit of the coast so when u multiply the a squared by the variable y theen u check it :)


How much the cost unit rate for scaffolding in meter square?

8


When 4 shirts for 32.00 rate and unit rate?

If 4 shirts cost 32 then the unit cost of one shirt is 8The currency used £32 or $32 is not stated.


What is a rate that's in which the second quantity in the comparison is one unit?

It is a unit rate.A unit rate.


The difference between sales price per unit and variable cost per unit is the?

The sales price includes variable cost, the cost of the unit and the markup. Sales price is the rate customers pay for the item.


What does the unit rate help you find?

The unit rate shows how much per 1 item something is or costs.For example: Suzanne has 12 brownies. They total cost $12.84. What is the unit price?12.84/12=$1.07Therefore, $1.07 is the unit price/rate


How do you find unit rate in math?

unit rates are simple ex 3 candies cost 75 cents divide 75 by three the unit rate equals 25 cents


What do you do if an unit rate has a remainder?

A unit rate cannot have a remainder. A unit rate is a ration that has the unit as one and the rate has to be equal. If not, you either did a calculation mistake or the ratio is not a unit rate.


What is the similarities between a rate and a unit rate?

A unit rate is a rate in which the denominator is 1, so a unit rate is a special case of a rate.


How much would 18 pencils cost at a rate per unit of 1.50?

27


If 4 pounds of grapes cost 5.60 what is the unit rate?

1.40 for one pound.


What is the unit rate for 12 cookies that cost 2.40?

1 cookie per 0.20


What is the unit rate when 6 batteries cost 30.00 dollars?

$30.00 ÷ 6 = $5.00


What rate has a denominator of one unit?

It is one form of a unit rate.


What is a unit rate with denominator of 1 unit?

It is the definition of a unit rate.


How can a rate be written as a unit rate?

Unit Rates ... Is the rate for one unit of a given quantity. Unit means one .