answersLogoWhite

0

Imagine you have 20 objects at a cost of $90. Then the unit rate (the cost of one object) will be found by division.

here $90 ÷ 20 = $4.50 (the unit price)

User Avatar

Wiki User

9y ago

What else can I help you with?