answersLogoWhite

0


Best Answer

4.5 kg for 5 b

User Avatar

Wiki User

βˆ™ 2011-10-27 03:33:30
This answer is:
User Avatar
Study guides

Algebra

20 cards

A polynomial of degree zero is a constant term

The grouping method of factoring can still be used when only some of the terms share a common factor A True B False

The sum or difference of p and q is the of the x-term in the trinomial

A number a power of a variable or a product of the two is a monomial while a polynomial is the of monomials

➑️
See all cards
3.8
β˜†β˜…β˜†β˜…β˜†β˜…β˜†β˜…β˜†β˜…
1474 Reviews

Add your answer:

Earn +20 pts
Q: Which is better value for money- 4.5 kilogram of bananas for 5 or 3.0 kilogram for 3?
Write your answer...
Submit
Still have questions?
magnify glass
imp
Related questions

Which is better value for money 4.5 kg of bananas for 5 or 3.0 kg for 3?

4.5 kg for $5 = 5/4.5 = 1.11 $ per kilogram 3.0 kg for $3 = 3/3.0 = 1.00 $ per kilogram


Which is better value for money- 2 kilogram of grapes for 3.40 or 1 kilogram for 1.80?

The answer is 1kg for $1.80. <3


Which is better value for money-4.5kg of bananas for 5 or 3.0kg for 3?

3.0 kg for 3


Which is better value for money-2 kilogram of grapes for 3.40 or 1 kilogram for 1.80?

teah knows best : 1 kg for $1.80 :)


Are browned bananas better than ripe bananas?

Yes. They are a lot better, trust me. When you let the bananas get almost fully browned, it almost doubles the nutrition value in bananas. Ripe bananas, even though they look better than browned bananas, are so unhealthy for you. The amount of sugar that is in a ripe banana is 2 grams, and the amount of sugar that is in a browned banana is less than 1 gram. So, in conclusion, browned bananas are a whole lot better for you than ripe bananas are.


What is better value for money 4.5kg of bananas for 5 or 3.0kg for 3?

first you have to work out how many kg you would get for £1 4.5 divided by 5 is 0.9 3.0 divided by 3 is 1 so 3.0kg for £3 is better value for money as you get a kg per pound were as the other way you would get 0.9 kg per £1


What is the nutritional value for bananas?

protien


What is the the minimum value of nearest kilogram of 54?

what should be the minimum value of the nearest kilogram of 54


What is the Value Statement of Walmart?

save money live better


What is the SI value for mass?

Kilogram


What is the unit value of mass?

Kilogram.


If three bananas are worth two oranges how many oranges are twenty-four bananas worth?

You already know the value of three bananas (2 oranges). Divide 24 by 3 and multiply by the value: 24/3 = 8 x 2 = 16 oranges is the value of 24 bananas.

People also asked