According to available statistics, Washington is the state which produces the most apples.
Apples are sometimes sold by the unit (for example, "the small apples cost Bs. 2.00 for 3 apples; the large ones cost Bs. 1.00 each"), sometimes by mass (which is popularly confused with "weight"). In this case, kilograms would be used in most countries.
Thailand
The cost of apples in stores can vary widely depending on the type, season, and location. On average, prices typically range from $1 to $3 per pound. Organic apples may be more expensive, often costing between $3 to $5 per pound. It's best to check local grocery store prices for the most accurate information.
The cost of a dozen apples can vary widely depending on factors such as location, season, and whether they are organic or conventional. On average, a dozen apples might range from $3 to $6 at grocery stores. Local farmers' markets may offer different prices, potentially lower or higher based on the quality and variety. Always check your local market for the most accurate pricing.
There are none. In any fair lottery (such as WI state lottery) after a couple months, each number should have been selected almost the same amount of times.
Washington state produces the most apples.
California
washington produces the most apples.
Currently Texas is the state that produces the most amount of salsa. Other southern states are very close to producing the same amount though.
You will find that in the United States Texas is the state that produces the most salsa. Overall Mexico has the highest amount of salsa production in the world.
red
Apples are grown in each of Australia's six states. The state which produces the most apples is Victoria, followed by New South Wales.
Cities in China, or anywhere else, are not known for their commercial production of apples.
apples
We just passed a sign on Interstate 90 in Washington state that claims Doulas county produces the most potatoes.
KERALA....most of the rubber centres particularly in kerala
Iowa produces the most pigs