Unit cost is the cost for one ounce so $1.40 divided by 20 ounces gives the cost for one ounce. The unit cost is .07 or seven cents per ounce.
84 is 140% of 60.
10(N+14)=9N 10N+140=9N N=-140 I can verbalize this, I hope you can. Check 10(-140+14)=9(-140) 10(-126)=-1260 -1260=-1260
The GCF of 140, 168 and 210 is 14.
If you mean 5x = 140 then the value of x is 140/5 = 28
3.1416 x 140 feet = 440 feet (approx)
There are approximately 4.9 ounces in 140 grams of lentils.
140 ounces = 8.75 pounds
There are approximately 3.97 kilograms in 140 ounces.
There are 8.75 pounds in 140 ounces avoirdupois. 1 pound = 16 ounces 140 / 16 = 8.75
That is 140 ounces
That is 4.938 ounces
That is 4.938 ounces.
A US quart is 32 ounces.
It is equal to 0.3086 pounds approximately. Kilogram is the metric unit and pound is the imperial unit for mass. 1 Kilogram is 2.204 pounds. So we multiply kg by 2.204 to get the equivalent pounds.
140 fluid ounces is 8.75 pints.
2,240 ounces is 140 pounds.
4.23 - 4.93 ounces mass