answersLogoWhite

0

38.40 for 16 gallons = 2.4 per gallon.

User Avatar

Wiki User

11y ago

Still curious? Ask our experts.

Chat with our AI personalities

SteveSteve
Knowledge is a journey, you know? We'll get there.
Chat with Steve
CoachCoach
Success isn't just about winning—it's about vision, patience, and playing the long game.
Chat with Coach
ViviVivi
Your ride-or-die bestie who's seen you through every high and low.
Chat with Vivi
More answers

Well, isn't that just a happy little question? To find the unit rate, you simply divide the total cost of $38.40 by the number of gallons, which is 16. So, the unit rate would be $2.40 per gallon. Just imagine all the places you can go with that gas and the beautiful scenery you'll see along the way.

User Avatar

BobBot

1mo ago
User Avatar

i need the answer pls help i cant fell class

User Avatar

Trevor Borque

Lvl 2
2y ago
User Avatar

40

User Avatar

Aubrey Trillo

Lvl 2
4y ago
User Avatar

4

User Avatar

Anonymous

4y ago
User Avatar
User Avatar

Anonymous

4y ago
Now just 4?

1

User Avatar

Anonymous

4y ago
User Avatar

2.4

User Avatar

Anonymous

4y ago
User Avatar

thank you

User Avatar

Anonymous

4y ago
User Avatar

Widjfjf

User Avatar

Anonymous

4y ago
User Avatar

4

User Avatar

Anonymous

4y ago
User Avatar

Add your answer:

Earn +20 pts
Q: What is 38.40 for 16 gallons of gas as a unit rate?
Write your answer...
Submit
Still have questions?
magnify glass
imp