answersLogoWhite

0

This depends on the price of gas per gallon. Say the price of gas per gallon is p.

The total number of gallons needed is (380 miles)/(20 miles per gallon) which is 19.

The cost of the trip would be p times the number of gallons, or 17p.

For example, the average price of gas in the United States as of January 30, 2012, was $3.50 dollars per gallon. The price of the trip would be (19 gallons) times ($3.5 dollars per gallon), which is $66.50.

Another example: the average price of gas in Michigan as of January 30, 2012, was $3.39 dollars per gallon. The price of the trip would be (19 gallons) times ($3.39 dollars per gallon), which is $64.41.

User Avatar

Wiki User

13y ago

What else can I help you with?