Perhaps because coke is sold globally and fresh milk is not. Normally, each country sells its fresh milk locally, and therefore they use the system of measurement commonly used in that country. In other words, you use the system of measurement that will be most easily understood by your intended market.
Go to the store and buy it!!
the milk was so bad so no one would buy it,but it was 1.89 a gallon of milk.
two of the soda bottles you buy in the machines at school.
Well, sometimes people buy a gallon of milk!
you buy cows milk at the grocery store for about 2.00 a gallon in Utah but if you want sheep or goats milk it's most likely more expensive. I work at a goat dairy and milk goes for about 10.00 a gallon.
In the UK you could buy a gallon (8 pints) of milk for £2 in March 2013.
per gallon is cheaper than 1 liter. 1 gallon = 3.785 liters so 1 gallon is .85 and 3.785 liters is .956.
The gallon of milk for 3 there are 4 qts to a gallon, so if 2 qts cost 3 dollars if you buy the gallon you get 4 qts for same price
85 Cents per gallon is cheaper, which is a rate of about 22.43 cents per liter.
If you wanted to buy Calcium, you wouldn't even have to buy raw calcium. Just buy a gallon of milk in Acme or something.
In June of 2008, the price of a gallon of milk was 3.81 dollars. It has not changed much in price.
Probably not. Maybe a gallon jar, which is less than 5 liters.