answersLogoWhite

0

Subjects>Food & Drink>Cooking Techniques

How many L are in 8 metric cups?

User Avatar

Anonymous

∙ 12y ago
Updated: 10/7/2023

2.07 L

1 liter = 4.22 cups

1 cup = 0.23 L

1 L = 4 metric cups

User Avatar

Wiki User

∙ 15y ago
Copy

What else can I help you with?

Related Questions

How many liter is 8 cups?

33.81 cups 1 liter = 4.22 cups 1 cup = 0.23 L 1 L = 4 metric cups


3.5 liters equals how many 8 ounce cups?

14.79 cups 1 liter = 4.22 cups 1 cup = 0.23 L 1 L = 4 metric cups


2 liters equals how many 8 ounce cups?

8.45 cups 1 liter = 4.22 cups 1 cup = 0.23 L 1 L = 4 metric cups


3 liters equals how many metric cups?

12 metric cups 1 liter = 4.22 cups 1 cup = 0.23 L 1 L = 4 metric cups


How many 8 oz cups in one liter?

1 liter = 4.22 cups 1 cup = 0.23 L 1 L = 4 metric cups


1.8 L equals to how many cups?

1.4 litres of water equals to 5.9 cups of water.


How many cups can 0.75 liters be?

3.17 L 1 liter = 4.22 cups 1 cup = 0.23 L 1 L = 4 metric cups


24 cups equall how many liters?

7.57 L 1 liter = 4.22 cups 1 cup = 0.23 L 1 L = 4 metric cups


How many cups is 19 liters?

8.03 cups 1 liter = 4.22 cups 1 cup = 0.23 L 1 L = 4 metric cups


Is 1.1 liter 8 cups of water?

no it is 4.64 cups 1 liter = 4.22 cups 1 cup = 0.23 L 1 L = 4 metric cups


How many cups is 35 liters?

147.93 L 1 liter = 4.22 cups 1 cup = 0.23 L 1 L = 4 metric cups


2 cups is equivalent to how many liters?

8.45 cups 1 liter = 4.22 cups 1 cup = 0.23 L 1 L = 4 metric cups

Trending Questions
How long does it take to boil potatoes? What is 720g in pounds? How long does homemade tomato sauce last in a jar and what are the best storage practices to ensure its longevity? How do you use Febreze? What food inspired pacman? In cooking what is bearnaise? What are the ingredients in McDonald's hot mocha? How many tablespoon it take to equal 60g of sugar? What does ODI mark on copper mean? How do you check that food is safely cooked and reheated? What dose baking soda do? How many kilograms are there in 10 ounces? Why does hot food cool down and how? How long does it take to make pickles? How much is 50grams breadcrumb? What is the recommended internal temperature for a quiche to ensure it is safely cooked and ready to be served? Are butterflyfish edible? How can I make frosting smooth? How much spoonfuls of sugar in a crunchie? What does jeuner mean?

Resources

Leaderboard All Tags Unanswered

Top Categories

Algebra Chemistry Biology World History English Language Arts Psychology Computer Science Economics

Product

Community Guidelines Honor Code Flashcard Maker Study Guides Math Solver FAQ

Company

About Us Contact Us Terms of Service Privacy Policy Disclaimer Cookie Policy IP Issues
Answers Logo
Copyright ©2026 Infospace Holdings LLC, A System1 Company. All Rights Reserved. The material on this site can not be reproduced, distributed, transmitted, cached or otherwise used, except with prior written permission of Answers.