answersLogoWhite

0

You seem to nave have more sense than money!

3 dollars and 59 cents for 14 ounces is 3.59/14 = 25.6 cents per ounce, approx.

User Avatar

Wiki User

11y ago

What else can I help you with?

Related Questions

Which weighs more 4 ounces of water or 4 ounces of olive oil?

If they both weigh 4 ounces, then they are the same.


How many ounces in 2 liter container of olive oil?

Two liters equates to 67.628 US fluid ounces or 70.3901 Imperial fluid ounces.


How many cups of olive oil is in half cup butter?

4 oz1 cup = 8 ounces 1 ounce = 0.12 cup


How do you convert one pound of olive oil to fluid ounces?

The specific gravity of olive varies. Most research shows it to be between 0.915 and 0.918. Using the median (0.9165) of that spread will show that one gallon of olive oil weighs about 7.64 pounds per gallon or 7.64 pounds per 128 fluid ounces. This is found by multiplying the specific gravity of the oil (0.9165) by the weight of one gallon of water. Water weighs 8.34 pounds per gallon. Now a simple proportional setup will do the rest. Solving for x in the following problem will reveal the number of fluid ounces in one pound of olive oil: 7.64/128 = 1/x 7.64x = 128 x = about 16.75 Therefore, we can say that 16.75 fluid ounces of olive oil weighs about one pound.


Which amounts are Olive Garden Gift cards available in?

Olive Garden Gift cards are available in various denominations, typically ranging from $5 to $250. Customers can choose the specific amount they wish to purchase based on their budget and gifting preferences. These gift cards can be used for dining at any Olive Garden restaurant location in the United States.


How many teaspoons of olive oil are in a 47.3 fl oz?

47.3 fluid ounces is 284 teaspoons.


How many fluid ounces of vegetable oil are in one pound?

One pound of vegetable oil is equivalent to approximately 32 fluid ounces.


What can you buy with 52 dollars?

13 gallons of gas a dinner for two at olive garden and a whole lot more


How much olive oil did it take to light the Menorah?

Each of the seven lamps received one-half log of oil per night; about eight ounces.


How many ounces in 1 pound of peanuts?

I would say 100 but I don't really know myself... I hope you get replies soon.


How do you tell the difference between a peace dollar and a Morgan dollar?

It is quite easy, the reverse of peace dollars have an eagle sitting on a rock inscribed "PEACE", the reverse of Morgan dollars have an eagle with olive branches and arrows.


How many pounds is 1 liter of olive oil?

While it is difficult to give you an exact answer, the website below gives the average density of olive oil to be about 0.918 g/cm3. Since 1 liter = 1000 cm3, that means 1 liter of olive oil = 918 g. Converting grams to pounds... 1 liter of olive oil = about 2.024 lbs