Generic products generally are available as a lower cost option that is very similar to a brand name item. An example is Quaker Oatmeal as compared to a store brand oatmeal.
The cheap counter tops that are granite are less likely to be damaged or broken. They are usually a granite laminate that can stand you cutting on it dropping things on it without breaking. Expensive granite will break.
Slate tile requires more prep and skill to install, which usually makes it more expensive to install. It will very by region, but $7 to $9 per sq foot.
Quartz is usually a little more expensive than granite. Quartz is harder than granite and less likely to ship or stain, though I have had granite for over a year now in my kitchen and love it!
Since every diamond is a unique stone, every diamond is priced according to its unique characteristics: cut, colour, carat weight and clarity. You pay less for more flawed, more yellow and poorly-cut diamonds. There's really no way to rank diamond cut by price. However, some fancy diamonds are priced by auctioneers by carat weight: per carat given the higher-than-one-carat weight of the fancy stone. In this scheme, bidders usually pay the most for natural blue diamonds, regardless of the cut.
This depends on many factors including what area of the county you are in and what type of subfloor you have (e.g. concrete vs. plywood). It can also depend on type of tile (e.g. natural stone is more expensive than ceramic/porcelain) and what type of hardwood/type of installation (e.g. solid vs. engineered, glue down vs. float vs. nail down) as well as width of wood. This also depends on how level your floor is/what floor prep is needed. In the NY area/mid Atlantic, it is usually less expensive to install hardwood rather than tile, esp if you have a plywood subfloor. In the South and Southwest, though, it's usually the opposite - labor is often less for tile and the homes are built on concrete slab. It's best to get estimates from actual contractors in your area and have someone look at the current condition of your floor/subfloor to give you an accurate answer to this question.
Usually brand name products are more expensive than their generic counterparts.
The brand name form usually is (as with all medications), but the generic form usually isn't.
Yes, generic toner cartridges are much cheaper, and usually the quality is very good as well!.
Because they are all usually hand made.
Not necessarily. The expensive medications are usually those that are new and are not available in a generic, or demand outstrips production. Many older medications are still considered effective.
Store-name products are usually of lower price and similar quality compared to brand-name products. The more cost-conscious consumer is more keen to buying the generic store name instead of the former. The brand name products are usually just overpriced versions of the generic versions.
In general Sennheiser products are more expensive, and usually for a reason.
Kerastase hair products price range depends on the specific product that you are looking for. Products usually range from $30 to $80, but can be more expensive.
Any type of gaming products will not be cheap, so I am almost positive that Levalor products will not be either. The price of shipping usually just depends on how much you have in your order cart.
There are some who consider Pixma ink cartridges to be great products. Ink is often a topic of intense debate, since people usually think that replacement cartridges for computer printer ink are much too expensive. This has led to many trying to find generic ink supplies to fit their printer.
Because they don't fully understand the importance of buying fairtrade, and also fairtrade products are usually more expensive than other ones.
Coach products are usually expensive. Prices of Coach sneakers can range between $100 and $360. Also, one can occasionally find some of the sneakers on sale for around $50.