About 35.96901714 units
Chat with our AI personalities
The diameter of a circle that has a circumference of 113 mm is about 35.97 mm
Circumference = 2*pi*rr(radius) = diameter/2 = 36 in/2 = 18 inchesCircumference = 2*pi(18 inches)= 113 inches=========
Circumference is pi times diameter. Diameter is circumference divided by pi. Diameter is twice the radius. Radius is half the diameter.
Diameter = Circumference/pi
Since the circumference is Pi times the diameter then divide the circumference by Pi (3.14159) to get the diameter