Chat with our AI personalities
This would depend on the weight of the bag itself. Assuming that the bag weighs nothing, then it is a simple matter of division: 4.5 kg / 12 tins = 0.375 kg per tin, or 375g per tin.
one bag
There both the same, $4 for 16 ounces = $1 per 4 ounces $3 For 12 ounces = $1 per 3 ounces Depends how much candy you want!
The horizontal sweep of an oscilloscope is in time per division or seconds per division.
This is a common tactic to disguise a price increase. If the price per bag goes up, most women notice at once, and many start looking at prices elsewhere. If the weight per bag goes down, the majority don't notice it. This trick has been used for decades in the chocolate industry, with astonishing success.