Want this question answered?
Be notified when an answer is posted
Chat with our AI personalities
Just divide the mass by the volume.
The density of a substance is calculated by dividing its mass by its volume. In this case, the mass of the quartz is 13g and its volume is 5cm³. Therefore, the density of the quartz can be calculated as 13g / 5cm³ = 2.6 g/cm³.
69 cubic centimeters squared
The volume is 3cm * 2cm * 5cm = 30 cm3. The density will depend on the mass of the prism which will depend on the material that the prism is made from.
5cm * 5cm * 10cm = 250 cm3