selling price 2783.40. 70% at cost price the answer is 2141.08
Chat with our AI personalities
Cost Price=(100/(100-loss percent))* Selling Price
cost price = selling price - profit
What I do is organize it as follows... Cost Price = 100% Selling Price = 100% + profit percent Then you can fill in the variables and cross multiply, for example if you know the selling price is $27 and the profit percent is 10% then you can fill it in accordingly... Cost Price = 100% $27 = 100 + 10 l l \/ Cost Price = 100% $27 = 110% Then you do ($27 x 100%) / 110 to get $24.55. That means that the Cost price is $24.55
Cost price * markup + tax = selling price
Simple!just subtract your cost price from your selling price.