288 pencils/36 boxes = 8 pencils per box.288 pencils/36 boxes = 8 pencils per box.288 pencils/36 boxes = 8 pencils per box.288 pencils/36 boxes = 8 pencils per box.
288 pencils in 36 boxes, would mean 8 pencils in each box. If you had 288 pencils in each of 36 boxes, you would a total of 10,368 pencils.
I don't think you have enough information to answer that question.
9 + 63 = 72 lbs.
It sounds like the goal is for each box to have an odd number of pencils. At first it seems impossible, but if one of the boxes can go inside another so that the larger box holds an even # plus the odd number in the smaller box (for a total of an odd number), then you can do it.
Assuming you want one pencil per student, you'll need 320 of them. 320 is the next highest multiple of 10.
If you buy 32 boxes, that will give you more than enough.
288 pencils/36 boxes = 8 pencils per box.288 pencils/36 boxes = 8 pencils per box.288 pencils/36 boxes = 8 pencils per box.288 pencils/36 boxes = 8 pencils per box.
288 pencils in 36 boxes, would mean 8 pencils in each box. If you had 288 pencils in each of 36 boxes, you would a total of 10,368 pencils.
5 of the other boxes, 3 contain only red pencils, 1 contains only black pencils, and 3 contain mixed pencils. I came to this answer with this formula: x=12- [(6-3)+(4-3)]
15 pencils, but if specified otherwise then its 29 x 15.
Well, isn't that a lovely question! If each box holds two dozen pencils, that means each box has 24 pencils. So, if we have ten boxes, we can simply multiply 24 pencils by 10 boxes to find the total number of pencils. That would be 240 pencils in total! Just imagine all the beautiful drawings and happy little accidents you could create with all those pencils.
I don't think you have enough information to answer that question.
The answer is 20832
Well, honey, the teacher would need to buy 70 pencils (7 boxes) and 70 erasers (5 boxes) to have the same amount of each. So, in total, she'd need to buy at least 12 boxes to make sure she's stocked up on both pencils and erasers. Hope that helps, sugar!
127 pencils need to put
Easy way to tell. The 11 pencil box is 10 cents each and the 7 pencil box is less then 10 cents each ( 9 cents each actually).