Let's say you have 75 apples. You store them equally into 25 boxes. How many apples are in each box? The answer is 75÷25 which is 3. That's how division is used in real life.
Chat with our AI personalities
Proportions are used in real life to determine prices of things.
Believe it or not, school is a real life situation. If you are using it in school it real life for you.
If you are in school and are studying trig then you are using trig in real life.
Yes, they are used.
Suck it