answersLogoWhite

0

Monthly rent per square foot is total monthly rent divided by the square footage

Monthly Rent Per Square Foot x 12 to Calculate Annual Rent

Home Loan EMI Calculator by Dwarkaexpresswayhomes. Easy to understand online Housing Loan EMI Calculator that helps calculate the EMI required to pay for your dream home. Know EMIs here!

What else can I help you with?

Related Questions

How do you calculate cost per square foot on commercial lease?

To calculate the cost per square foot on a commercial lease, divide the total annual rent by the total square footage of the leased space. For example, if the total rent is $120,000 per year for a 2,000 square foot space, the calculation would be $120,000 / 2,000 = $60 per square foot. It's important to ensure that you're using the same time frame and measuring the usable or rentable square footage as specified in the lease agreement.


3200 square feet 4238 rent how much per square foot?

4238/3200 = 1.324375 per sqare foot


If you rent 8500 sq feet of space and pay 6840 per month in rent what are you paying per sq foot?

$6,480 divided by 8,500 square feet = $0.76 per square foot.


How much rent does Winn-Dixie pay per square foot?

hoiw much does winn dixie pay per square foot


How much does it cost to rent a 1000 square foot building per foot?

It depends on where in the world you are.


If a 1500 foot building is 14 dollars per square foot how much is the monthly rent?

$21,000


IF a building is 3000 square feet and they are offering a rent of 1500 what is the cost per square foot?

it is 1.9999999999


What is the cost of square footage if your rent is 6500.00 a month for 12000sq feet?

1.85 per square foot


If rent is 11.76 per sq ft how much is the monthly rent for 4000 sq feet?

Monthly rent is price per square foot x square feet. Monthly rent = 11.76 x 4000 Monthly rent = 47040 47,040


How much per square foot to rent commercial property in Greenville NC?

2500


What is the price per square foot to rent apartments in Washington D.C.?

Roughly 15 cents per square foot. Most charge by room rather than footage and location.


If the rent is 450 for a 200 sq ft room what is the price per square ft?

A 200 square foot room costing $450.00 costs $2.25 per square foot. 450 / 200 = 2.25