Take the MPG that the vehicle will average divided into the miles you are going to travel. This will tell you how many gallons of fuel you will need. Example: 25 MPG on a 500 mile round trip will require 20 gallons of fuel. At 2.85 per gallon this trip will cost you $57 in fuel costs.
If you want to figure out how many gallons you will need and you know how many miles per gallon you achieve then 60 / (your miles per gallon) = how many gallons you need. If you want to know how much you used in 60 miles, one method would be to fill up the tank completely before the trip and then again after the trip and how much you put in the second time will tell you how much you used.
I suggest you first calculate how much gas you need. Then you can multiply by the unit cost of gas to find the total cost. (By the way, gasoline is not the only cost involved in driving a car.)
Total trip cost = 175.00
With great difficulty and usually involving much scientific work. A gas chromatograph is probably best, but you won't find one at your local hardware store and you will need an expert to interpret the results.
At 28 mpg you will need at least 28.391 liters of gasoline to travel 210 miles.
To find a calculator for how much gas you need for a trip, you can use http://fuelcostcalculator.aaa.com/. This gas calculator uses your vehicle details and trip distance to calculate how much fuel you would need .
You will need about 20 gallons of gas for the trip (19.948 gallons).
Depends on vehicle mileage you are using for the trip
To accurately estimate the cost of fuel for your upcoming RV trip using a gas calculator, you will need to know the distance of your trip, the average fuel efficiency of your RV, and the current price of gas. Input these values into the gas calculator to get an estimate of how much you will spend on fuel for your trip.
If your car gets 25 mpg, and the cost of a gallon of gas is $2.77, a one-way trip will cost you $139.89, and $261.78 for a round trip.
Depends on the fuel mileage the vehicle you are driving gets and the price of gas along the trip. At 30 mpg with gas costing $3.85 per gallon you will spend $166.83.
(70 miles/trip) divided by (1 gallon/19 miles) = (70/19) (miles-gallon/trip-miles) = 3.684 gallons per trip. Now, if we only knew how much you pay for a gallon of gas, we could tell you how much the trip will cost.
$100
20 gallons of gas
If you car gets 25 mpg, and the cost of a gallon of gas is $2.90, the price of the trip is $77.68 for a one-way trip, and $155.36 for a round trip.
If you want to figure out how many gallons you will need and you know how many miles per gallon you achieve then 60 / (your miles per gallon) = how many gallons you need. If you want to know how much you used in 60 miles, one method would be to fill up the tank completely before the trip and then again after the trip and how much you put in the second time will tell you how much you used.
It depends on the price of gas at the time of the trip.