To find the price per ounce, you divide how much money the object is by how many ounces the object is.Hope this helps and you can understand it!
Chat with our AI personalities
To calculate the price of gold per gram, you need to divide the current price of gold per ounce by 31.1 (the number of grams in one ounce). For example, if the price of gold per ounce is $1,500, the price per gram would be $1,500 / 31.1 = $48.24.
The price of a Half Krugerrand varies with the price of gold per ounce. Pick up a copy of your local newspaper and find the price of gold in the business section to find out what a half ounce of gold is worth-it may even tell you what the spot price of a half Krugerrand is according to most recent reports.
20 cents per fluid ounce.
The value of gold is quoted as the spot price (or market value) per troy ounce of pure gold. A troy ounce is a specific unit of measurement used for precious metals (part of the troy weights system). The spot price changes minute by minute like stock prices. To find the current market price of pure gold per gram divide the spot price by 31.1 (grams in a troy ounce). Visit the links below for the current gold spot price and to learn more about troy ounces and conversions.
8.16