answersLogoWhite

0

-- Every time you buy an amount of something that's not a whole number,

like 8.74 gallons of gas, or 11/2 pounds of sliced pastrami.

-- Every time the price is not a whole number of dollars,

like $1.49 or $29.32 .

User Avatar

Wiki User

12y ago

What else can I help you with?