You know that there are 48 gallons per 14 days (assuming that there is a reasonably constant flow-- not all 48 gallons were measured in only one of the 14 days). The idea is to figure out, on average, the number of gallons per day. Once you do that, the unit rate would be x gallons per day. In this case the 'unit' is a day. You could also, if it is helpful, figure out days per gallon, in which case one gallon is the 'unit'.
To find the unit rate, divide the total amount by the time. For 51 gallons in 14 minutes, the unit rate is calculated as 51 gallons ÷ 14 minutes, which equals approximately 3.64 gallons per minute.
1.5 for 1 gallon
60.5
To find the unit rate for 360 customers in 30 days, divide the total number of customers by the number of days. This gives you a unit rate of 12 customers per day (360 customers ÷ 30 days = 12 customers/day).
Write as a unit rate . $600 in 5 weeks
85 gallons a day
To find the unit rate, divide the total amount by the time. For 51 gallons in 14 minutes, the unit rate is calculated as 51 gallons ÷ 14 minutes, which equals approximately 3.64 gallons per minute.
To find the unit rate, divide the total miles by the total gallons. For 256 miles per 8 gallons, you calculate ( \frac{256 \text{ miles}}{8 \text{ gallons}} = 32 \text{ miles per gallon} ). Thus, the unit rate is 32 miles per gallon.
a unit rate
It is 32 :]
Usually you calculate a "unit rate" by dividing two numbers. In this case, if you divide the number of gallons by the number of months, you get a rate of "gallons per month". If you divide the other way round, you would get "months per gallon".
A unit rate is going to be no use to anyone without information on the units for the ten. Ten gallons, fluid ounces, litres?A unit rate is going to be no use to anyone without information on the units for the ten. Ten gallons, fluid ounces, litres?A unit rate is going to be no use to anyone without information on the units for the ten. Ten gallons, fluid ounces, litres?A unit rate is going to be no use to anyone without information on the units for the ten. Ten gallons, fluid ounces, litres?
A unit rate means a rate for one of something. We write this as a ratio with a denominator of one.
450miles in 3hours and 45min
Well, honey, the unit rate of 51 gallons in 14 minutes is approximately 3.64 gallons per minute. So, if you're filling up a tank with 51 gallons of gas, it will take you about 14 minutes at that rate. Math doesn't lie, darling.
360/12 = 30 miles per gallon.
There is no rate, but there is a fraction: 1/4