1.7 meters per second is a speed that is in every respect precisely equal to 1.7 meters per second.
Converted to other common units, it's also equivalent to:
> 5.58 feet per second
> 6.12 kilometers per hour
> 3.8 miles per hour
> about walking pace
Chat with our AI personalities
considered speed= ? considered distance= 309 meters considered time= 17 seconds therefore speed= 309/17 = 18.7 meters per second = 1122 kilometers per hour
Meters to miles per hourIt is 38.03 miles per hour. incorrect, the correct answer is . 38 027.917 mph
If the paint chip leaves at a speed of 96 metres per second relative to the satellite, then it will be 96*17 = 1632 metres from the satellite.
To convert 17 kilometers per second to miles per hour, we first need to convert kilometers to miles by multiplying by 0.621371. So, 17 kilometers per second is equal to 10.5632 miles per second. Next, we convert seconds to hours by multiplying by 3600 (since there are 3600 seconds in an hour). Therefore, 10.5632 miles per second is equal to 38,027.52 miles per hour.
It is 17 miles per hour.
considered speed= ? considered distance= 309 meters considered time= 17 seconds therefore speed= 309/17 = 18.7 meters per second = 1122 kilometers per hour
17 meters per second is about 38.03 mph
17 miles per second is 61,200 miles per hour.
16.66 meters per second
A 9 mm round out of a Glock 17 is 1148 feet per second
Acceleration(average) = change in velocity/change in time a = 40 m/s - 0 m/s/2.4 s = 17 m/s2 =======
The speed of light is approximately 3 x 10^8 meters per second. To convert this to nanometers per second, we multiply by 1 billion (10^9) to get 3 x 10^17 nanometers per second.
Meters to miles per hourIt is 38.03 miles per hour. incorrect, the correct answer is . 38 027.917 mph
It's how far does light go in 17 minutes . . . . 305.7 million km, equal to the diameter of the Earth's orbit.
If the paint chip leaves at a speed of 96 metres per second relative to the satellite, then it will be 96*17 = 1632 metres from the satellite.
17 mph = 759.97 centimeters per second.
To determine the wavelength of the radio waves, we can use the formula: wavelength = speed of light / frequency. The speed of light is approximately 3 x 10^8 meters per second. Converting the frequency to hertz gives us 1.76 x 10^9 Hz. Plugging these values into the formula, we get a wavelength of approximately 0.17 meters or 17 centimeters.