Want this question answered?
Be notified when an answer is posted
Chat with our AI personalities
First, convert 20mph to ft/sec. (20 * 5280) ÷ 3600 = 28.9333... ft/sec To find out how long it would take to travel 500 ft, divide 500 by 28.9333.. and you get 17.28 seconds
500 sq ft = 1.15% of an acre (approx).
volume = pi * r 2* l = 3.1416*1.252 * 500 = 2454.375 cu ft 1 cu ft = 6.2288 imp gallon 2454.375 cu ft = 15287.811 gallons or say 15288.
500 * $0.35 = $175
Multiply together 25 ft X 20 ft = 500 sq.ft.