Chat with our AI personalities
The 5-yard price is a better deal.
1 yard cost 0.49 so the unit cost is 0.49 per yard. 3 yards cost 1.46 so the unit cost is 1.46/3 = 0.4866.. per yard So the second has the lower unit price.
88.5 cents
4.68
Devide 30 by 4.875 that gives 6 pieces of ribbon 4.875 inches long and 0.75 inches of ribbon left over.