Want this question answered?
Be notified when an answer is posted
Chat with our AI personalities
http://www.wolframalpha.com/input/?i=200+miles+at+70mph
37/70 hours = about 0.528 hours
Distance = Rate * Timealgebraically manipulated,Time = Distance/RateTime = 1275 miles/70 mph= 18.2 hours==============( 0.2 * 60 minutes = 12 minutes, so...18 hours and 12 minutes )
102.7 feet every second at 70mph
8 hours 55 minutes.