You haven't given the volume of solution. M means moles per liter. First off you divide 5 by 1000 and multiply by the amount of mls you have to find out how many moles that you have. then multiply by molecular weight of NaCl
Chat with our AI personalities
500 grams = 1.10 pounds, approx.
25% of 500 grams = 500*25/100 grams = 125 grams.
1000 milligrams = 1 gram so 500*1000 mg = 500*1000/1000 grams = 500 grams.
1 kilogram and 500 grams !
500mg = 0.5 grams