Light travels at a speed of 186,000 miles per second or 669,600,000 miles per hour.
Light travels somewhat slower when it is "in" something, such as glass or water.
Chat with our AI personalities
1 nautical mile = 1852 meters Speed of light = 299 792 458 m / s Speed of Light = (299792458/1852) nautical miles / second One hour has 60 minutes, each has 60 seconds. 60x60 = 3600 seconds in a hour. In 1 second, light travels 299792458/1852 nautical miles. In 3600 seconds, light travels (299792458/1852)x3600, which is approximately: 582749918,3585 nautical miles / hour
40 x 2.5 = 100 miles.
120/3 = 40 miles per hour. So it will take 1 hour to go 40 miles.
(1 mile / 75 seconds) x (3,600 seconds / hour) = 48 miles per hour
Light travels 186,282.4 miles per second in the vacuum of space. At that speed, it takes the light from the sun about 8 minutes and 18 seconds to reach Earth.