200 ounces.
Chat with our AI personalities
Price / Pound = 5.40 / 1 Pound / Oz = 1 / 16 Price / oz = 5.40 / 16 = .3375 1 pound + 12 oz = 16 + 12 = 28 28 oz * 0.3375 lb/oz = 9.45 Answer = $9.45
16 ounces = 1 pound
There are 16 ounces in a pound, so 3/4 of a pound is 12 oz
83 There are 16 oz in a pound :)
96 oz = 6 pounds.