When you are shopping and find a deal on 12 packs of cola advertised at 4 packs for $10. If you don't want to buy all four packs, you find the price of a single pack ($10/4packs = $2.50 per pack) or if you're throwing a party and need 16 packs you find the total cost ($10*4=$40 per 16 packs = 4 groups of 4 packs). You are using rational numbers. Taking it a step further... If all you have is $20, how many 12 packs can you buy? Is how we use algebra in everyday life. What number times $10 gets us $20? 2 and each of those groups are 4- 12 packs so i could get 8- 12 packs total! (our variable is not a letter...its a 12 pack of cola!)
3 packs of folders = (3 x 10) = 30 folders.5 packs of stickers = (5 x 6) = 30 stickers.
assuming you mean 10" by 10" tiles, 200
180
100 bills
10 packs of cigarettes come in a carton
10 packs if you have a bis tummy 8 if your tummy is medium sized
10
10 x 100 gram packs = 1 kilogram
10 boxes or 10 packs
about 10 packs
10
The most common shingles (three tab), come three packs per 100 square feet or a 10 foot by 10 foot area. The timberline shingles can come in 4 packs per square, and high end shingles can be 5 or 6 packs per sguare.
There are typically 20 cigarettes per pack.
Tom Packs died on 1964-10-22.
2 boxes of 10 packs
For 10 its 45 and for 20 its is 90 rs